Optymalne warunki w oborze zapewniające zdrowie krów

Odpowiednie warunki w oborze dla bydła mlecznego mają istotny wpływ na jego zdrowie psychiczne i fizyczne, a zadowolone i zdrowe krowy dają więcej mleka i rosną szybciej. Sprzyja to poprawie wskaźnika zwrotu z inwestycji w budynki dla inwentarza żywego. Zapoznaj się z poradami naszego specjalisty dotyczącymi wznoszenia optymalnej obory.

Inwestowanie w dobrobyt zwierząt

Komfortowe warunki bytowe są nie tylko korzystne dla stanu zdrowia zwierząt, ale także coraz ważniejsze dla klientów. Konsumenci poszukują produktów pozyskanych z szacunkiem dla zwierząt. To kolejny powód, dla którego warto zainwestować w ekologiczną oborę dopasowaną do naturalnych potrzeb bydła mlecznego. Projekt budynku dla bydła należy opracowywać, uwzględniając minimalną ilość miejsca na jedno zwierzę i różnice w wieku zwierząt, a także ich konkretne potrzeby. Dzięki temu będzie można dobrać materiały, które pozwolą na stworzenie optymalnych warunków bytowych.

Unikanie wilgoci i chorób

Zwierzęta emitują ciepło, co powoduje skraplanie się wilgoci na zimniejszych ścianach i sufitach. Wilgoć gromadząca się na suficie spada na zwierzęta w postaci kropel. Zwiększa to u nich poziom stresu. Spadające krople są też główną przyczyną chorób. Właśnie dlatego tak ważne jest zmniejszenie wilgoci skraplającej się na suficie budynku. Częściowo problem ten można rozwiązać przez odpowiednią wentylację, ale najlepszym wyborem zapewniającym zwierzętom suche otoczenie są dachowe płyty włókno-cementowe. Płyty firmy Eternit charakteryzują się nasiąkliwością równą 25% ich masy. Utrzymują one wilgoć z dala od krów, odprowadzając ją i zapewniając tym samym zdrowsze środowisko dla bydła.

Zapewnianie odpowiedniej temperatury w oborze

Stan zdrowia krów mlecznych zależy od utrzymywania temperatur w oborze na poziomie komfortowym dla zwierząt. Optymalna temperatura otoczenia w przypadku bydła mlecznego to od 5°C do 18°C. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze materiałów budowlanych na potrzeby obory. Materiały włókno-cementowe mają niską przewodność cieplną, co oznacza, że temperatury wewnątrz zmieniają się wolniej pod wpływem temperatury na zewnątrz. W połączeniu z dodatkową izolacją takie materiały są w stanie zapewnić zwierzętom optymalną ochronę w zależności od warunków klimatycznych i potrzeb. Jeżeli jednak w danym regionie latem temperatury są bardzo wysokie, należy zastosować dodatkowe mechanizmy chłodzenia budynku, ponieważ krowy mają trudności z regulowaniem temperatury ciała powyżej 20°C. Stres termiczny powoduje obniżenie produkcji mleka. Dodatkowe systemy wentylacji lub mgły wodnej mogą obniżyć temperatury w zacienionym budynku o 8°C. Należy też zapewnić mnóstwo wody pitnej.

Utrzymywanie zdrowych i higienicznych warunków bytowych

Zwierzęta swoim zachowaniem i wytwarzaniem obornika stwarzają bardzo niesprzyjające warunki w każdym budynku. Najlepiej więc wybrać materiały, które są bardzo wytrzymałe. Profilowane płyty włókno-cementowe są bardzo odporne na substancje chemiczne (np. amoniak wytwarzany przez bydło), ale także odporne na gnicie, korozję, grzyby i szkodniki (np. gryzonie, owady). Pozwalają zapewnić jak najbardziej korzystne dla zdrowia warunki we wnętrzu budynku. Firma Eternit, tak jak i Ty, dokłada wszelkich starań, aby zapewnić zwierzętom dobrobyt. Dobrze wiemy, jak orientacja, wentylacja, oświetlenie i kontrola środowiska w oborach wpływa na stan zdrowia bydła. Jeżeli nie zadbasz o te aspekty, może to wpłynąć niekorzystnie na gospodarstwo w dłuższej perspektywie czasowej. Firma Eternit produkuje płyty dachowe, w szczególności przeznaczone dla rolników polskich i naszego unikatowego klimatu. Nasze płyty są korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem do budynków rolniczych, nie powodując przy tym znaczącego wzrostu kosztów budowy.

Szukasz pomocy?

Tu znajdziesz wszelkie niezbędne narzędzia, fachowe porady, a także dane do kontaktu z naszą firmą.